3D Secure Nedir ?3D Secure Nedir ?

Visa ve Mastercard'ın uluslararası geçerliliği olan bu sistemi, internet alışveriş dünyasının 3 boyutu olan müşteri, kart sağlayıcısı banka ve iş yeri arasındaki bilgi akışını alışveriş esnasında özel şifre ve anahtarlar sayesinde güvenle sağlar. Kişisel Güvenlik Mesajı Yapı Kredi Bankası tarafından alışveriş sırasında müşterilerimize gösterilir. Böylece kartın, kart sahibi haricinde başkaları tarafından kullanılması önlenmiş olur.Kart hamili, Kişisel Güvenlik Mesajı adı verilen kendine özel bilgiyi güvenli sitelerden yaptığı alışverişler esnasında görecek ve sitenin gerçek olduğunu anlayacaktır.Aynı şekilde kart hamili cep telefonuna gelen 3 Boyutlu Güvenlik şifresini girerek işlemini onaylayacak, böylece iş yerine de (alışveriş sitesi ) kendini tanıtacaktır..

3D Secure Neden Güvenlidir?

3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerin kartlarını internet ortamında kullanması engellenmektedir.

3D Secure Nasıl Çalışır?

• Kart sahibi, kartını internet bankacılığı kanalıyla bankasına kaydettirir. Kartına bağlı bir şifre ve bir güvenlik soru - cevabı tanımlar.
• Kart sahibi, sisteme uyumlu sanal iş yerinde alışverişini yapar ve ödeme bölümüne geçer.
• Kart sahibinin karşısına, bankası tarafından, işlem şifresini ve kişisel güvenlik mesajını soran bir pop-up ekran açılır.
• Kart sahibi şifresini girerek işleme devam eder. Şifre, banka tarafından doğrulanınca işlem tamamlanır. (3D Secure sayfasının açılması için İnternet Explorer, Chrome veya Mozilla Firefox kullanıcısı olmanız, ayrıca Pop-Up engelleyicilerinizin kapalı olması gerekmektedir.)